New Speed champions crowned in Cheongsong

12 Jan, 2014

Spectators witnessed the thrill of the Speed duel on Sunday as new Speed champions were crowed in Cheongsong, Korea, the first stop of the 2014 UIAA Ice Climbing World Cup

When the ice had settled, left standing in first place were Nikolay Kuzovlev who beat Alexey Vagin to become the Grand Final winner for Men's Speed and Kulikova Natalya who barely managed to edge out Filippova Maryam to become the Women’s Speed winner.

It was, as expected, an all-Russian affair, and the depth of the Russian talent in Speed climbing was evident by the fact that even those who didn’t make it to the podium, and who could just as easily have been standing in first place, were also Russians.

They included Maria Tolokonina, overall 2013 Lead champ and overall 2012 Speed champ who fell during her quarter-final match-up against Ha MinYoung of Korea and was knocked out of competition.

Other Russians who had posted strong speed times but left the competition in the quarter-finals included Alexey Tomilov, Egor Trapeznikov, the 2013 overall Speed winner who lost by a squeaker to Alexey Vagin and Pavel Gulayev who valiantly tried to complete a semi-final match-up with just one axe, after he dropped the other during the race.

Check the final Speed results here

Finals


Men


1st and 2nd place

Name Country R1 R2 Total Rank
Nikolay Kuzovlev RUS 09.03 12.33 21.36 1
Alexey Vagin RUS 11.92 11.10 23.02 2

3rd and 4th place

Name Country R1 R2 Total Rank
Ivan Spitsyn RUS 08.52 09.43 17.95 3
Pavel Gulyaev RUS 08.40 10.24 18.64 4


Women

1st and 2nd place

Name Country R1 R2 Total Rank
Natalya Kulikova RUS 12.96 13.96 26.92 1
Maryam Filippova RUS 14.26 14.51 28.77 2

3rd and 4th place

Name Country R1 R2 Total Rank
Julia Oleynikova RUS 23.55 18.26 41.81 3
MinYoung Ha KOR - - - 4


Semi-finals


Group 1

START COMPETITOR NAME COUNTRY TSHIRT
1 Filippova Maryam RUS 122
4 Ha MinYoung KOR 112

Group 2

START COMPETITOR NAME COUNTRY TSHIRT
2 Kulikova Natalya RUS 125
3 Oleynikova Julia RUS 127

Men

Group 1

START COMPETITOR NAME COUNTRY TSHIRT
1 Kuzovlev Nikolay RUS 36
4 Spitsyn Ivan RUS 44

Group 2

START COMPETITOR NAME COUNTRY TSHIRT
2 Gulyaev Pavel RUS 33
3 Vagin Alexey RUS 42
 

Quarter-finals


Men

Group 1

START COMPETITOR NAME COUNTRY TSHIRT
1 Spitsyn Ivan RUS 44
8 Tomilov Alexey RUS 40

Group 2

START COMPETITOR NAME COUNTRY TSHIRT
4 Golub Vlad RUS 32
5 Kuzovlev Nikolay RUS 36

Group 3

START COMPETITOR NAME COUNTRY TSHIRT
2 Trapeznikov Egor RUS 45
7 Vagin Alexey RUS 42

Group 4

START COMPETITOR NAME COUNTRY TSHIRT
3 Kartashev Vladimir RUS 34
6 Gulyaev Pavel RUS 33

Women

Group 1

START COMPETITOR NAME COUNTRY TSHIRT
1 Tolokonina Maria RUS 126
8 Ha MinYoung KOR 112

Group 2

START COMPETITOR NAME COUNTRY TSHIRT
4 Gallyamova Nadezhda RUS 123
5 Kulikova Natalya RUS 125

Group 3

START COMPETITOR NAME COUNTRY TSHIRT
2 Filippova Maryam RUS 122
7 Feoktistova Ekaterina RUS 121

Group 4

START COMPETITOR NAME COUNTRY TSHIRT
3 Oleynikova Julia RUS 127
6 Bagaeva Irina RUS 120